Suuskade pikkus

Kästle RX10 World Cup suusad

Autor: Rain Jaaksoo

Esiteks, suuskade valimisel on nende sobivus suusataja kaalule tähtsam kui suusa pikkus. Seega suuski valides palun veendu, et need sobivad Sinu kaalule. Kindlasti küsi müüjalt selle kohta nõu.

Uisusuusad

Uisusuusk võiks olla ideaalis 5-10 cm endast pikem. Võistlussportlased sõidavad kuni 15 cm pikematega, alustajad lapsed endapikkustega, 190+ cm pikad täiskasvanud samuti endapikkustega või isegi lühematega, kuna suuski toodetakse ainult teatud pikkusteni. Vahel dikteerib pikkuse see, et suusk oleks kaalule sobilik. Seega rangeid reegleid ei ole. Lühemaid suuski on lihtsam hallata, lihtsam sõita tõusudel, laskumistel ja kurvides. Pikemad suusad kannavad pehmes lumes paremini ning on tihti parema libisemisega.

Klassikasuusad

Kui uisusuusad on sõitja kaalu suhtes vähemtundlikud, siis klassikatehnika jaoks on kaalule sobivus esmatähtis. Vale jäikusega suusad ei libise või ei pea. Seega eelkõige otsi endale sobiva paindega suusad ja alles siis pööra tähelepanu nende pikkusele. Odavaid suuski ei toodeta eri jäikustes, sel juhul on pikkus ja kaal seotud: väiksemale kaalule lühemad, suuremale pikemad.

Klassikatehnika suusad valitakse olenevalt harjumustest ja sõiduoskustest endast 15-25 cm pikemad. Vahel tuleb kaalule vastavusest tingituna valida veel pikemad suusad. Pikemad suusad libisevad ja kannavad pehmes lumes paremini. Sirgjooneliselt jäljes klassikat sõites on nii lühema kui pikema suusa kontrollimine üsna sarnane, kuid kohe kui tuleb jälge vahetada, jäljest väljas või ka jäljes püsides järsku kurvi võtta, siis on selge, et lühemaid suuski on mugavam kontrollida.

Universaal- ehk kombisuusad

Kombisuusad on pikemad kui uisu- ja lühemad kui klassikasuusad, tavaliselt endast 10-15 cm pikemad. Jällegi, rangeid reegleid ei ole. Vali sellised suusad, millega on just Sinul mugav sõita!

Lastesuuskade pikkusest

Lastele suuski ostes tahavad vanemad sageli, et suusad oleks kasvuvaruga. Et kestaks mitu hooaega. Siinkohal tasub arvestada, et liiga pikkade suuskadega on lapsel raske suusatamist õppida ja nautida. Kui ikka suusad kogu aeg risti on või kuhugi kinni jäävad, siis kaob sõiduisu kiiresti. Ei tasu karta sobivas mõõdus suuskade ostmist. Kui laps kasvab suuskadest välja, siis saab suusad suure tõenäosusega teisele huvilisele edasi müüa. Lastesuuskadele on alati järelturgu ja nõudlust, ka siis, kui talv on kehvapoolne.

Väikelapsele ja neile, kes alles õpivad suusatamist, tasub valida lühemad suusad, nt endapikkused. Mida rohkem on kogemust ja oskuseid, seda pikemad võivad suusad olla. Reeglina siiski vähem sentimeetreid üle pea, kui täiskasvanutele soovitatakse. Uisuks kuni 5 cm, klassikaks kuni 15 cm ja universaalsuusaks seega midagi vahepealset (ca 10 cm).

Kui tuleb valida lühema ja pikema suusa vahel, siis hinda, kui kiiresti laps kasvamas on. Kui iga kuuga lisandub 1-2 cm, siis vali pikem suusk. Seda enam kui laps juba oskab suusatada. Kui laps alles alustab ja kindlalt ennast veel ei tunne, siis on tal kindlasti lühematega lihtsam õppida.