Bränd

Miks tunda huvi Kästle vastu?

Kästle on eristuv ja põnev Austria suusabränd, mis on ühtaegu väga värske ning samas legendaarne (ajaloost lähemalt allpool). Täna on tegemist kõige kiiremini kasvava suusabrändiga maailmas, mis jõudis 2023. aasta alguses MK-etappide võitudega maailma tippu mäesuusatamises ning töötab selle nimel, et murda tippu ka murdmaas.

Kästle murdmaasuuskadega sõidavad täna mitmete riikide noored meistrid ja pikamaasuusatamise profitiimid. Maailmakarika sarja ja olümpiadebüüdid on tehtud, Worldloppeti poodiumikohad on nüüdseks regulaarsed. Kästle kasvab koos noorte suusatajatega ja lähiaastate jooksul tagatakse endale kindel koht suusatamise tippareenil. Eestis on kahe viimase talve jooksul võidetud Kästle suuskadega nii murdmaa-, laskesuusa- kui suusa-orienteerumise erinevates vanuseklassides 47 Eesti meistrivõistluste medalit sh 24 meistritiitlit (lähemalt allpool), tehes Kästlest ühe edukama suusabrändi noorte suusavõistlustel ja andes tunnistust väga heast sooritusvõimest.

Kästle toodab täielikku valikut mäe- ja murdmaasuuski, mis on välja arendatud ja toodetud Kästle enda poolt nende oma tehases Tšehhis, võistlus-mäesuusad Austrias. Kõik mudelid on originaaltooted, kõrge kvaliteediga, lihtsasti juhitavad ja libisevad tipptasemel. Kästle on Sulle, kui hindad kõrgel tasemel varustust ja julged proovida midagi uut.

Brändi lugu lühidalt

Kästle suusabränd loodi 1924. aastal ja saab seega kohe 100-aastaseks. Kästlega on aastate jooksul võidetud 134 olümpia- ja maailmakarika medalit. Suusad olid maailma absoluutses tipus 1970-1980-ndatel aastatel, kuid kadusid siis üllatuslikult turult. Hiljuti alustati taas suuskade tootmisega ja nüüd on Kästle tagasi maailma tippu murdmas: 2023. aastal võitis kahekordne mäesuusatamise maailmameister Ilka Štuhec uute suuskadega kaks MK-etappi. Kästlega on asunud sõitma ka kahekordne olümpiavõitja ja maailmameister Ester Ledecká ning hooajast 2023-2024 maailmameister Jasmine Flury.

Tagasitulek murdmaasuusatamisse

Esimesed uue põlvkonna murdmaasuusad valmistati 2019. aastal Euroopa kõige uuema sisseseadega suusatehases, mis asub Tšehhi suusamekas Nove Mestos. Seal asub ka Kästle murdmaasuuskade arenduskeskus, kus võistlussuuskadega tegeleb eraldi osakond. Murdmaasuuskade arendustöö taga on mitu endist tippsuusatajat, juunioride maailmameister ja kunagise Tšehhi esisuusataja Lukaš Baueri suuskade hooldemees. Kogu kollektsioon on Kästle enda poolt arendatud ja oma tehases toodetud.

Alates murdmaasuusatamise võistlusmaailma naasmisest 2019. aastal on Kästle asunud üles ehitama konkurentsivõimelist murdmaa- ja laskesuusatajate tiimi. Noorte ja pikamaasuusatajatega alustatud koostöö annab juba tulemusi ja loob eeldused lähiaastatel kõrgeimasse tippu tõusmiseks. Mitmete riikide noorte meistritiitlid ja tuntud Worldloppeti maratonide poodiumikohad annavad tunnustust suuskade kõrgest sooritusvõimest ja sportlaste kasvavast usaldusest.

Kästle Eestis

Kästle suuski on noored Eesti murdmaasuusatajad kasutanud 2021. aasta sügisest alates. Kahe hooaja jooksul (2023. aprilli seisuga) on Kästle suuskadega võidetud nii murdmaa-, laskesuusatamise kui suusaorienteerumise erinevates vanuseklassides 24 Eesti meistritiitlit, 11 hõbemedalit ja 12 pronksi. Noorte suusasarjas on saavutatud 36 esimest, 11 teist ja 2 kolmandat kohta, lisaks võetud mõlemal aastal 6 vanuseklassi
üldvõitu
hooaja arvestuses. Kästle suusad on olnud esindatud 44%-il poodiumitest, tehes Kästlest ühe edukama suusabrändi Eesti noorte suusavõistlustel.

Lisaks kohalikele mõõduvõttudele on eestlased Kästle suuskadel võistelnud kõrgel tasemel konkurentsiga rahvusvahelistel võistlustel Soomes, Rootsis, Lätis, Itaalias ja USA-s ning saavutanud väga häid kohti. Ralf Kivil tõestas Euroopa Noorte Olümpiafestivalil ja Põhjamaade noorte meistrivõistlustel, et on omavanuste tipus, olles parima eestlasena igal võistlusel esikümnes. Tema õde Gerda Kivil saavutas Põhjamaade noorte MV-l 5. koha, olles TOP 15 noorim osavõtja ja jäädes alla vaid Norra ja Soome meistritele. Lisaks debüteeris ta koos venna Ralfiga FIS maailmakarika etapil Tallinnas. Anett Liisa Parts võitis Euroopa noorte suusaorienteerumise meistrivõistlustel kaks pronksmedalit. Veel on sportlased osalenud Skandinaavia karikasarja etappidel, IBU noorte karikasarjas, FISU taliuniversiaadil ning FIS võistlustel Soomes ja Rootsis, tõestades suuskade konkurentsivõimelisust.

Kästle suuskadega on edukalt võisteldud, treenitud ja maratonidel osaletud kõikvõimalikes oludes, näidates, et suusad sobivad meie tingimustesse väga hästi ning aitavad kaasa parimate tulemusteni jõudmisel.

Ajalugu

1924

Anton Kästle valmistab Austrias Hohenemsi vankritöökojas oma esimese saarepuust suusapaari. Kästle bränd on sündinud.

1937

Suusamudel Arlberg osutub suusatajate seas väga menukaks. Aastatel 1937-1939 tooraine puuduse tõttu tootmist ei toimu.

1947

Sõja järel suusatehas riigistati ja keelati suuskade tootmine. 1947 alustati taas tootmisega.

1950

Trude Jochum-Beiser võidab Aspenis esimese maailmameistrivõistluste kulla Kästle suuskadel.

1952

Oslo taliolümpia toob 3 kuldmedaliga Kästle kindlalt rahvusvahelisele areenile.

1966

Kästle loob uue suusakonstruktsiooni, mis saab tuntuks lühendi CPM kaudu. See on tulevase sändvitš-konstruktsiooni eelkäija.

1968

Josef Fischer ja tema õde Selma Sturmberger (Fischeri suusatehasest) omandavad Kästle Vorarlbergi suusatehase.

1976

Kästle saab endale uue, topeltnoolega logo.

1985

Norra koondislane Anette Bøe saab Seefeldis kahekordseks maailmameistriks murdmaasuusatamises ja hõbeda teatesõidus.

1988

Calgary olümpiamängudel võidetakse Kästle suuskadel 4 kulda, 6 hõbedat ja 6 pronksi. Pirmin Zurbriggen on kolmandat aastat maailmakarika üldvõitja.

1991

Austria suusafirma uueks omanikuks saab Itaalia moekontsern Benetton. 7 aastat hiljem muudetakse Kästle suusad Nordica’ks ja bränd kaob üllatuslikult turult.

2007

Kästle teeb eduka tagasituleku tänu investoritele eesotsas Rudolf Knünz’iga. Uued suusad võetakse hästi vastu ja saavad suusatestides mitmeid tunnustusi.

2015

Kästle jõuab tagasi juurte juurde, kust kõik algas: Hohenems Austrias on taas ettevõtte peakontoriks. Tooteporfellis on nüüdeks kümmekond mudelit.

2018

Tšehhi firma ConsilSport saab enamusosanikuks. Uue partneriga suurendatakse tooteportfelli ja sisenetakse uutele turgudele. Kästle naaseb võistlussporti.

2019

Kästle rajab Euroopa moodsaima tehase Tšehhi suusamekasse Nove Mestos. Sinna asub tööle ka murdmaasuuskade arenduskeskus. Võistlus-mäesuuski toodetakse Austrias Hohenemsis. Tootmisvõimekus suureneb kordades.

2022

Uus ajastu võistlusspordis. Kästle suuskadel sõidavad kahekordne olümpiavõitja ja maailmameister Ester Ledecká, kahekordne maailmameister Ilka Štuhec, Martina Dubovská. Tugev tiim loob eeldused 2026. aasta olümpiaks.

2023

21. jaanuaril 2023 võidab Ilka Štuhec Cortina kiirlaskumise ja MK-finaali Soldeus ning toob Kästle mäesuusatamise tippu. USA tiim saab vigursuusatamise maailmameistriteks. Kästlega liitub šveitslasest maailmameister Jasmine Flury.